דילוג לתוכן העמוד

ביהמ"ש אסר לפרסם קטעים מדו"ח על ההתנחלויות חודשיים אחרי שכבר פורסמו בתקשורת

למה הצבא ובית המשפט לא רוצים לפרסם את דו"ח שפיגל, שעוסק בבנייה הבלתי-חוקית בשטחים, אף שהוא כבר פורסם במלואו בעיתון "הארץ"? שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל רובינשטיין, דחתה את עתירת התנועה לחופש המידע וארגון "שלום עכשיו", שדרשו ממשרד הביטחון לפרסם את מאגר הנתונים המקיף ביותר שהוכן אי-פעם בישראל על מפעל ההתנחלויות בשטחים במלואו. לאחר דיון במעמד צד אחד השתכנעה השופטת כי מסיבות בטחוניות אין לפרסם קטעים מתוך הדו"ח. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד אילן יונש.

עיתון "הארץ" דיווח כי על הכנת המאגר, המכונה "דו"ח שפיגל", עמלו במשך למעלה משנתיים מי שהיה עוזר שר הביטחון, תא"ל (מיל) ברוך שפיגל וצוותו. הנתונים המופיעים בו נחשבים לחומר נפץ מדיני משום שהם חושפים את ממדי הבנייה הבלתי-חוקית בשטחים: יותר מ-30 התנחלויות, בכללן ותיקות ומבוססות כעפרה, אלון מורה ובית אל, השתלטו על קרקעות פרטיות תוך הסגת גבול. נוסף לכך נרשמה בנייה בלתי מאושרת ב-75% מהישובים. השופטת רובינשטיין קיבלה את עמדת מערכת הביטחון, שהסכימה להעביר לידי העותרים רק חלק מהנתונים, לא כולל הנפיצים כמובן.

כבוד השופטת במקומו מונח, אך ראוי לציין שדו"ח שפיגל פורסם במלואו במוסף הארץ לפני כחודשיים. דרור אטקס, איש "יש דין" שיזם את הגשת העתירה, מסביר שלמרות הפרסום ב"הארץ" חפצו הארגונים לקבל את הנתונים באופן רשמי ולא דרך העיתון. "נראה שהרפלקס של בית המשפט לעמוד דום ולהצדיע בכל פעם שהמדינה מבקשת להסתיר את מבושיה חזק יותר אפילו מההיגיון הבסיסי שגורס כי אין טעם להתעקש ולהסתיר מה שכבר גלוי לעין כל", הוא אומר. דוברת הנהלת בתי המשפט, עו"ד אילת פילו, מסרה בתגובה כי "החלטות שיפוטיות מתקבלות אך ורק על סמך הנתונים המובאים בפני בית המשפט והטיעונים המושמעים בפניו. ההחלטה מדברת בעד עצמה".

לדו"ח המלא כפי שפורסם ב"הארץ"

לידיעה בנושא בעיתון "הארץ"

לפסק הדין של השופטת רובינשטיין

לעתירה לפרסום דו"ח שפיגל

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️