דילוג לתוכן העמוד

בעקבות עתירת התנועה לבג"ץ – הפרוטוקולים מדיוני ועדת טרכטנברג הודלפו לתקשורת

איפה הפרוטוקולים של דיוני ועדת טרכטנברג? שאלנו את עצמנו לפני כשנה. רצינו לדעת מה נאמר בדיונים הסגורים שערכה הוועדה הזו שקמה בעקבות כל אותם רבבות שיצאו לרחוב. והיתה גם סיבה נוספת – רצינו שוב לבדוק את נכונותה של המדינה למסור לאזרחים מידע. אלא שלהפתעתנו בתגובה לבקשת המידע שהגשנו נמסר לנו ממשרד ראש הממשלה שהפרוטוקולים מהדיונים הסגורים של הוועדה נמסרו לגזנך המדינה, או במילים אחרות – נגנזו ל-15 שנה. שאלנו למה? אמרו ככה והמשיכו לסרב. לאחר שמיצינו את כל אופציות הנדנוד, החלטנו לעתור לבג"ץ בעניין, באמצעות עו"ד אילן יונש.

"זו ועדה שקמה בעקבות לחץ ציבורי וזה הדין וחשבון הראשוני שהיא צריכה לתת", אומרת עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע. "אני זוכרת שבמהלך המחאה דפני ליף דרשה שהמשא ומתן מול הממשלה ייעשה מול מצלמות פתוחות, וכולם זעקו וביקרו אותה על כך שהיא לא מבינה ולמה היא דורשת את זה. אני מאוד הזדהיתי עם הדרישה הזו – למה שלא נראה מה קורה כשהדלת נסגרת? למה שלא נראה מה המחאה החברתית שהולידה את ועדת טרכטנברג עושה בשטח? שקיפות אמיתית היא לא רק פרסום הדו"ח עצמו, אלא גם כל התהליך שליווה את כתיבתו", היא אומרת.

בית המשפט הורה למדינה למדינה לנמק מדוע היא מסתירה את הפרוטוקולים מעין הציבור. למדינה היתה תשובה מקורית, שהפתיעה גם אותנו. לדבריה הפרוטוקולים נמצאו במחשב האישי של טרכטנברג וכדי לשמור על שלמות המסמכים הוחלט להעביר את הפרוטוקולים לגנזך. המדינה גם אמרה לבג"ץ שהיא שוקלת לתת לנו את המידע המבוקש, אך לא עשתה זאת עד עכשיו. אלא שאז מישהו במשרד ראש הממשלה הדליף את המסמכים ל"כלכליסט". ואחר כך לכל כלי התקשורת. הם סוקרו בהרחבה. אלא שהציבור – זה שיצא בהמוניו לרחובות – עדיין לא זכה לראות את הפרוטוקולים במלואם.

 "הציבור כל הזמן נמצא בעמדת נחיתות מול התהתנהלות המדינה", מוסיפה וינוגרד, "לצערי המדינה עוד לא מבינה שזה האינטרס שלה עצמה – שהשקיפות היא חלק מקשר דו כיווני שלה עם הציבור. אין דרך טובה יותר להעצים את אמון הציבור במערכת מאשר מערכת שמראה שהיא פעולת לטובתו".

עתירת התנועה

תשובת המדינה

ראיון עם מנכ"לית התנועה לחופש המידע ב"כלכליסט"

מאמר של עו"ד אילן יונש שייצג את התנועה בעתירה

למה הוסתרו הפרוטוקולים של ועדת טרכטנברג – כתבה מאת רוני לינדר גנץ בדה מרקר

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️