דילוג לתוכן העמוד

מה עושה השר לענייני מודיעין? קיבלנו את יומני הפגישות של השר היוצא, יובל שטייניץ – והתעלומה רק גדלה

 

יומן השר יובל שטייניץ

 

לכתבה של אורי תובל ב"כלכליסט"

אם מישהו קיווה שיומן הפגישות של השר לענייני מודיעין ישפוך אור על מהות התפקיד נכונה לו אכזבה. פגישות עם עיתונאים היו עיסוק בולט ומרכזי של השר לענייני מודיעין הפורש יובל שטייניץ, כך עולה מיומן הפגישות שהעבירה לשכתו לתנועה לחופש המידע.

התנועה פנתה ללשכתו בינואר וקיבלה את המידע רק לפני ימים אחדים. מהיומן עולה שבשנתיים האחרונות היו לא מעט ימים שבהם ערך שטייניץ לא יותר מ־3־2 פגישות, ויש גם ימים ריקים רבים, מה שמעלה שתי אפשרויות בעייתיות: או שהשר לא עבד, או שהדיווח לציבור חלקי.

למשל, בדצמבר 2014, החודש האחרון שנמסר, צוינו ביומן שש פגישות עבודה ושש פגישות ביטחוניות בלבד. מהממונה על חופש המידע במשרד ראש הממשלה נמסר שגורמי ביטחון ייעצו להשמיט את פירוט הפגישות, והן נותרות מאחורי המילה "ביטחוני". אלא שגם מה שעבר צנזורה נמסר בתיאור של 4־3 מילים בלבד.

כנראה שההתרכזות של השר בפריימריז שנערכו ביום האחרון של דצמבר הובילו לכך ש־41 מפגשים באותו חודש עוסקים בתקשורת: רובם ראיונות, שיחות רקע עם עיתונאים וישיבות הכנה פנימיות לראיונות וכנסים. מה שמעלה את השאלה: אם פעילות המשרד כה חסויה, על מה יש לשר לדבר כל כך הרבה בתקשורת?

התשובה נעוצה כנראה במהותו של משרד המודיעין, שנוסד ב־2009 כדי לתת תפקיד בממשלה לדן מרידור, מבלי שהוכפף אליו שום גוף מודיעין. מאז ועד הממשלה הנוכחית משמש המשרד כפתרון פוליטי לשרים הדורשים תפקיד.

מספר הפגישות והדיונים הביטחוניים שקיים שטייניץ ב־2014 הגיע לשיא בעת משבר חטיפת הנערים בגוש עציון וצוק איתן בין יוני לאוגוסט. עם זאת, בינואר, מרץ, אפריל, ספטמבר ואוקטובר דיווחה לשכתו על פחות מעשר פגישות ביטחוניות בכל חודש.

הימים האינטנסיביים של שטייניץ הם ראשון, שבהם יש רצף קבוע של ישיבת ממשלה ואחריה ישיבות עם ראשי המשרד, וימים שבהם הוא נפגש לתדרוכים עם כתבים ועורכים ממרבית כלי התקשורת.

שטייניץ נפגש עם יצחק הרצוג, בנימין בן אליעזר ושלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה, אריה דרעי מש"ס, עם שרים אחרים בממשלה ועם חברי מפלגתו. בנוסף, שמר שטייניץ על קשרים עם אנשי משרד האוצר בו כיהן ונפגש מספר פעמים עם ראש אגף התקציבים לשעבר גל הרשקוביץ ופרופ' איתן ששינסקי שאותו מינה לעמוד בראש הוועדה שקבעה את תמלוגי הגז.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד אלונה וינוגרד: ״כשהציבור מבקש לראות את יומן השר, לא זה מה שהוא מצפה שיגיע, אין לנו אלא להמשיך את המאבק לשקיפות שלטונית ראויה״.

מלשכת שר האנרגיה נמסר ל"כלכליסט": "כשר מודיעין קיים השר פגישות שחלקן גלויות וחלקן חסויות בסוגיות הליבה של המשרד, בין היתר עם השב״כ, המוסד והוועדה לאנרגיה אטומית. כמו כן ממונה השר על הדיאלוג האסטרטגי עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני. כחלק מכך, שטייניץ מוביל את קו ההסברה בארץ ובעולם מטעמו של ראש הממשלה ומדינת ישראל גם בזירה התקשורתית-הסברתית".