דילוג לתוכן העמוד

שיפוצים, כיבוד, יחסי ציבור וטיסות – התנועה חושפת את הוצאות משרד הפנים

התקשרויות משרד הפנים עם ספקים ב-2014

לכתבה של ליאור דטל ב"דה מרקר"

יועץ לעבודה עם פייסבוק, כיבוד לשרים, ארגזי שתייה, טיסות לחו"ל וסדנאות תדמית לעובדים בעשרות אלפי שקלים הם רק חלק מהסעיפים בדו"ח ההתקשרויות עם יועצים וספקים חיצוניים שביצע משרד הפנים ב–2014, שהסתכמו ב–268 מיליון שקל. המידע פורט בדו"חות משרד הפנים והועבר לתנועה לחופש המידע.

אחת ההוצאות הבולטות שצוינה בדו"חות היא ההתקשרות של משרד הפנים עם חברת יחסי הציבור ג'י.סי.אס, לצורך ליווי תקשורתי, בעלות של 391 אלף שקל. ההתקשרות עם ג'י.סי.אס התחילה בספטמבר 2014 ותימשך לכל אורך 2015, במטרה לקדם את תדמיתו של המאגר הביומטרי השנוי במחלוקת. זאת, לאחר שהרשות הביומטרית במשרד כבר השקיעה 300 אלף שקל בפרסום וקידום אתר האינטרנט שלה וכ–46 אלף שקל בתחזוקתו. ממשרד הפנים לא נמסרה תגובה בנוגע להתקשרות זו.

מהנתונים עולה כי ב–2014 ביצעה הרשות הביומטרית התקשרויות עם ספקים חיצוניים בעלות של 19.6 מיליון שקל. התקשרויות אלה נועדו, בין היתר, לרכישת מערכות ביומטריות, שרתים, ציוד מחשבים ושירותי מחשוב. בנוסף, הרשות התקשרה עם המרכז הבינתחומי הרצליה ב–50 אלף שקל לצורך רכישת שירותי מחקר "בנושא חשיבות התיעוד הביומטרי", ככל הנראה כאמצעי נוסף לגיוס תמיכה ציבורית במאגר.

בנוסף, ההוצאה של משרד הפנים על קמפיין הבחירות לכנסת, שבו סופקו הסברים כיצד להצביע ביום הבחירות, הסתכמה ב–10.4 מיליון שקל. ממשרד הפנים נמסר ל"דה מרקר": "כל הוצאות המשרד המתוארות בידיעה הוצאו על פי חוק, הנחיות נציבות שירות המדינה וכללי המינהל התקין, בהתאם לצרכים ולאחר הפעלת שיקול דעת. בימים אלה מבוצעים תהליכי בחינה והתייעלות של תהליכי הרכש השונים במשרד, כדי לייעל תהליכי עבודה ולחסוך בהוצאות. חלק מהנתונים בידיעה מתארים הוצאות עבר".

חניה קבועה במרכז ת"א – על חשבון הציבור

בדו"חות כלולות גם הוצאות הקשורות לשר הפנים לשעבר. בין היתר, בנובמבר 2014 עזב השר גדעון סער (הליכוד) את משרד הפנים. עלות טקס חילופי השרים שנערך עבור עובדי המשרד הסתכמה ב–4,300 שקל, כולל כיבוד, שתייה וזרי פרחים. מנתוני המשרד עולה כי ב–2013 וב–2014 העביר המשרד 23.5 אלף שקל עבור חניה שהיתה שמורה לסער בדרך קבע בחניון קרית הממשלה בתל אביב (כ–980 שקל בחודש). במשרד הסבירו כי החניה נשכרה בשל הקושי למצוא חניה בקרית הממשלה בתל אביב.

בנוסף, ב–2013 תיקצב המשרד בניית שירותים לשומר, שהוצב בחצר הבניין שבו סער התגורר, ב–24 אלף שקל. לפי המשרד, סכום זה נועד להתקין שירותים ונקודת מים. כמו כן, באותה שנה, לפי הדו"חות, העביר משרד הפנים 16.5 אלף שקל עבור כיסוי הוצאות ועד הבית והחשמל בבניין שבו סער התגורר. במשרד טענו כי מדובר בהוצאות חשבון החשמל שמתייחסות לעמדת השומר, כחלק מצורכי הביטחון. ואולם התשלום הועבר ישירות לוועד הבית בבניין – ולפי הפירוט של תקציב משרד הפנים, ההוצאות כללו גם תשלום ועד בית.

ממסמכי המשרד עולה גם כי במארס 2014 הועברו 2,950 שקל לאיפור מקצועי עבור סער, לקראת ראיון שהתקיים עמו. ממשרד הפנים נמסר כי "מדובר בהוצאה חד־פעמית עבור ראיון שהתקיים עם השר בערוץ טלוויזיה ב–2014". בנוסף, המשרד הזמין כתיבת נאום באנגלית עבור סער ב–1,534 שקל.

כיבוד בכ-50 אלף ש' לכנס מהנדסי ועדות

מפירוט ההוצאות עולה עוד כי משרד הפנים רכש ממזנון הכנסת כיבוד בעשרות אלפי שקלים עבור סער וסגניתו באותה תקופה, ח"כ דאז פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), שעזבה את המשרד לאחר שנעצרה בפרשת השחיתות הקשורה למפלגתה. לפי אחד מסעיפי התקציב, המשרד רכש ב–33 אלף שקל "כיבוד עבור השר וסגנית השר בעת שהותם בכנסת". בתחילת השנה מופיעה רכישה נוספת של כיבוד, בכ–15 אלף שקל, בעת שהותם של סער וקירשנבאום בכנסת. בסך הכל מדובר על רכישת כיבוד ב–48 אלף שקל. ממשרד הפנים נמסר: "במשרד אין מזנון פעיל, ועל כן הכיבוד לישיבות השר נרכש בהזמנה. החל מנובמבר 2014 לא מוזמן כיבוד לישיבות אלה".

גם הוצאות המשרד על כיבוד עבור עובדיו ומשתתפים בכנסים ובוועדות שאירגן המשרד מסתכמות בעשרות אלפי שקלים. ב–2014 רכש המשרד כיבוד ב–49.5 אלף שקל לכנס מהנדסי ועדות, בכ–37 אלף שקל למשתפי יום עיון לוועדות סטטוטוריות, ובכ–30 אלף שקל ליום עיון בנושא ועדות מקומיות. בנוסף, הוקצו 20 אלף שקל לכיבוד בימים שבהם הנהלת המשרד עובדת בלשכה בתל אביב.

ב–2014 הקצה משרד הפנים אלפי שקלים לרכישת ארגזי שתייה קלה ללשכתם של סער וקירשנבאום. למשל, סעיפי התקציב מתארים רכישה של בקבוקי שתייה ללשכות השר וסגניתו בהיקף של 7,418 שקל, כאשר חלק גדול מההזמנות בוצעו מחנות משקאות סיטונית בירושלים. פרט לכך, המשרד הזמין משקאות ב–1,677 שקל ללשכתה של קירשנבאום.

סדנאות שיווק ושיפוצים בלשכה

עובדי המשרד השתתפו בסדנה שהועברה על ידי יועצת התדמית נורית לוי בנושא תדמית ושיווק אישי בעלות של 25.8 אלף שקל. בהמשך השנה השתתפו העובדים גם בסדנה בנושא חזון ואסטרטגיה בעלות של 27.1 אלף שקל.

העובדים במשרד השתתפו גם באימון שיועד למנהלים, והועבר על ידי חברת אימונים אישיים בעלות של 46.6 אלף שקל, בסדנה בנושא חשיבה יצירתית בעלות של 36.8 אלף שקל (6,100 שקל לסדנה בת שש שעות) ובסדנה בנושא הנעת עובדים בעלות 17.4 אלף שקל.

לטקס שנערך לכבוד עובדים מצטיינים הוזמן נגן סקסופון, בעלות של 2,900 שקל. המשרד קיים גם כנסים שונים, כמו כנס ארצי במלון ניר עציון, בעלות של 50 אלף שקל, ויום עיון במלון בית יהודה בעלות של 32 אלף שקל.

קורס באנגלית, טיסות למדינות דוברות רוסית

ב–2013, לאחר מינויה לסגנית שר הפנים, מימן המשרד לקירשנבאום קורס אנגלית דיפלומטית ב–4,130 שקל. קירשנבאום הפגינה את כישורי השפה שלה בטיסתה לארה"ב במאי 2014 למשך שבוע, שעלותה היתה 17.6 אלף שקל.

עם זאת, מפירוט הוצאות המשרד נראה כי רוב הטיסות של סגנית השר היו למדינות דוברות רוסית. בדצמבר 2014 טסה קירשנבאום למוסקווה בעלות של 13 אלף שקל. במשך השנה היא גם המריאה לקייב בעלות של 10.1 אלף שקל, ויחד עם מלווה נוסף לבלארוס בעלות של 7,690 שקל. סער טס לווינה, בעלות של 16.4 אלף שקל. מחירי הנסיעות לחו"ל כוללים את האירוח במלון ועלות הטיסה.

ב–2013 גם שופצה לשכתה של קירשנבאום ב–23.4 אלף שקל. ב–2014 הקצה משרד הפנים 812 אלף שקל לטובת שיפוץ קומה במשרדו הראשי, ולאחר מכן רכש ריהוט בכ–180 אלף שקל. באותה שנה שיפץ המשרד את מרתף הבניין כדי להסב אותו לאולם ישיבות בעלות של 630 אלף שקל. ב–2014 רכש המשרד ריהוט ללשכותיו של סער בתל אביב ובירושלים ב–7,325 שקל. בנוסף, המשרד רכש 12 כדים דקורטיביים ב–7,080 שקל, כ–590 שקל לכד.

הטבות בחגים 
וציוד ספורט

כמו בשאר משרדי הממשלה, עובדי משרד הפנים זכאים להטבות שונות בחגים, מלבד פסח וראש השנה. כך למשל, בנוסף לשי המסורתי בפסח, שבעלותו השתתף המשרד בכ–330 אלף שקל עבור עובדי המשרד ושלוחותיו, המשרד תיקצב לעובדיו גם שי בט"ו בשבט ב–48.7 אלף שקל, שי ליום המשפחה ב–48.4 אלף שקל, תווי שי בחנוכה ב–40.9 אלף שקל וחבילות שי מתוקות ב–29 אלף שקל. בנוסף, המשרד סיבסד שי ליום המשפחה לעובדיו ב–48.8 אלף שקל. ככל הנראה, מדובר בהשתתפות בשי שמומן על ידי ועד העובדים, אך המשרד לא הגיב על כך.

ממסמכי המשרד עולה כי אחד האירועים המשמעותיים במשרד הוא יום האשה. על פי הדו"ח, באפריל 2014, במסגרת יום האשה, התקשר המשרד עם סוכנות התיירות אשת טורס בהיקף של 197 אלף שקל. המשרד לא פירט את מהות התקשרות זו. בנוסף, נשות המשרד קיבלו חבילת שי מ"סבון של פעם" בעלות של 32.8 אלף שקל ומתנות נוספות ב–6,800 שקל לכבוד יום זה.

ממשרד הפנים נמסר כי "הפעילות התקיימה בהתאם לנהלים באמצעות חברה שנבחרה במכרז מרכזי של החשב הכללי לביצוע פעילויות מסוג זה. כדי להוזיל עלויות, חלק מהתכנים הועברו על ידי מרצים מתנדבים ב–2014".

כמו כן, במשרד פועלת קבוצת כדורסל של נשות המשרד, שמשתתפת בליגת קבוצות הספורט של מקומות העבודה. הקבוצה מתאמנת בקביעות, ויש לה מאמן מקצועי. המשרד שכר את שירותיו של המאמן בעלות של 23.6 אלף שקל לשנה. בנוסף, המשרד רכש עבור הקבוצה ציוד ספורט בכ–21.5 אלף שקל.

כמו כן, לבקשת קירשנבאום, רכש המשרד את הספר "משבר האסלאם" של ברנרד לואיס, וחילק עותקים ממנו לעובדי המשרד ב–5,000 שקל.

ביקורות רואי חשבון באלפי שקלים בשנה

הוצאות המשרד חושפות את שכרם של החשבים המלווים ברשויות המקומיות. כך למשל, עלות העסקת החשב המלווה בבית שאן, שמעון בניטה, היתה כ–340 אלף שקל ב–2014; עלות שכרו של החשב המלווה בכפר כנא, סרחאן נסרי, הינה 264.3 אלף שקל; עלות החשב המלווה ללקייה, דוד אטיאס – 226.5 אלף שקל; ועלות החשב המלווה לירכא, לדלית אל־כרמל ולקרית שמונה היא דומה.

עלותן של ביקורות רואי חשבון ברשויות המקומיות, שנעשות על ידי רואי חשבון העובדים עם המשרד, מגיעה לעתים למאות אלפי שקלים בשנה. כך למשל, ביקורת רואי חשבון ב–2014 במודיעין הסתכמה ב–530.5 אלף שקל, בחולון ב–477.2 אלף שקל ובשדרות ב–470.3 אלף שקל.

ייעוץ לפייסבוק 
באלפי שקלים

גם במקרה של השר שמונה לאחר סער, גלעד ארדן, פורטו לא מעט הוצאות. עם כניסתו לתפקיד שר הפנים בנובמבר 2014, שכר השר לשעבר יועץ לרשת החברתית פייסבוק בעלות של 6,631 שקל. ההתקשרות בוצעה מול אשחר־ותקין, משרד פרסום ויחסי ציבור הפונה למגזר הדתי.

כשארדן נכנס למשרד הפנים, המשרד רכש ללשכתו מכונת אספרסו ב–1,889 שקל וקפסולות קפה של נספרסו ב–694 שקל. עם כניסתו לתפקיד הותקן ברכב השרד של ארדן מקרר, כנהוג בשאר כלי הרכב של שרי הממשלה, בעלות של 2,950 שקל. עם זאת, ארדן לא הספיק ליהנות מהמתקנים האלה תקופה ארוכה, והשבוע נכנס למשרד הפנים מחליפו, השר סילבן שלום.

ראיון עם מנכ"לית התנועה ברדיו תל אביב (החל מדקה 6)

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️