דילוג לתוכן העמוד

התנועה חושפת את הסדרי ניגוד עניינים של יושבי ראש ועדת הערר שמונו לאחרונה

בעקבות פניית התנועה לחופש המידע נחשפים לראשונה ניגודי העניינים של יושבי ראש ועדות הערר המחוזיות, הסדרים שעד כה היו חסויים. מי מנוע מלדון בהתחדשות עירונית? מי אינו יכול לדון בערים הגדולות ביותר שבתחום שיפוטו? ומי מסרבת לחשוף את זהות בעלה, עורך הדין ? היכנסו לעיין המידע שקיבלנו ממשרד הפנים:

כשיו"ר ועדת ערר מנוע מלדון – כתבה של נמרוד בוסו בדה מרקר

 מתוך הכתבה בדה מרקר:

ועדת הערר המחוזית היא אחד מגופי התכנון הפחות מוכרים למי שאינו מצוי בתחום התכנון והבנייה, אך כזה המרכז בידיו עוצמה רבה. מדובר בכתובת שאליה פונה כל מי שיש לו השגות והתנגדויות על החלטותיה של הרשות המקומית בתחום הרישוי והבנייה, ויש אינספור כאלה. בין נושאי העררים שבהם דנה הוועדה — היתרי בנייה, תוספות בנייה שאישרה הרשות המקומית (שבשפה התכנונית מכונות "הקלות"), אישור לשימושים חורגים, תביעות פיצויים בשל תוכניות פוגעות ומחלוקות על גובה היטלי ההשבחה שגובה הרשות.

בראש הוועדות עומד עורך דין המתמחה בתחום התכנון והבנייה, שלכמה שנים, בעת כהונתו כיו"ר הוועדה, מתמנה לתפקיד כמו־שיפוטי. מצב זה, שבו מדלג עורך הדין מפעילות בשוק הפרטי, שם ייצג חברות, קבלנים, עיריות ועוד, לתפקיד שבו כל אלה טוענים לפניו, מחייב חתימה על הסכם ניגוד עניינים דקדקני, וזה עוד לפני שמדברים על עיסוקם של בן הזוג או שאר קרובי המשפחה.

עד כה היו ההסדרים של יושבי ראש הוועדות חסויים מעיני הציבור. ואולם, בעקבות פנייה למשרד הפנים לפי חוק חופש המידע מצד התנועה לחופש המידע, מסר המשרד בשבוע שעבר את כלל ההסדרים של היו"רים, שכולם מינויים טריים יחסית מהשנה וחצי האחרונות. לחובתו של המשרד ייאמר כי חלק מההסדרים נמסרו כשפרטים רבים מושחרים, באופן שאינו מאפשר להבין מיהם החברות או הגופים שאותם ייצג בעבר יו"ר הוועדה, ואף לא את זהותו של בן הזוג שבעצמו מייצג כיום לקוחות בתחום המקרקעין, או את שם משרדו.

בדיקה שערכה התנועה לחופש המידע מול משרד הפנים העלתה כי בטרם הועברו ההסדרים לתנועה, נשאלו יושבי ראש הוועדות אילו פרטים ברצונם להשחיר. לזכותם של חלק מהם ייאמר כי לא השחירו דבר, אך אחרים מימשו את ההזדמנות באופן אגרסיבי, כך שהמסמכים שנשלחו לבסוף היו כמעט חסרי ערך. כך אן כך, נראה שבמשרד הפנים לא ממש הבינו עד היום את משמעות המושג "חופש מידע".

עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה כי "ההסדרים למניעת ניגודי עניינים של יושבי ראש ועדות הערר פורסמו רק לאחר פנייתנו. על הסדרים מסוג זה להיות גלויים, והם חייבים בפרסום, מאחר שהם כפופים לחוק חופש המידע. יש ליצור במשרדי הממשלה וברשויות השונות מנגנון של פרסום יזום של הסדרים הללו. רק כך תבוא לידי ביטוי ההרתעה שאמורים הסדרים למניעת ניגודי עניינים להשיג כלפי נבחרי ציבור ועובדי ציבור".

המאבק המשפטי שניהלנו נגד המדינה בעניין הסדרי העניינים

הסדרי ניגודי עניינים שחשפנו:

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️