דילוג לתוכן העמוד

גבירותי ורבותי, היסטוריה: חוק חופש המידע חל על החטיבה להתיישבות

במשך שנים התנועה נלחמת על הנורמה שגוף שמנהל כספי ציבור חייב למסור לנו דין וחשבון. זה נכון לגבי האוניברסיטאות, מפעל הפיס ועכשיו גם בחטיבה להתיישבות. המאבק הארוך של התנועה להכפפת החטיבה להתיישבות לחוק חופש המידע ולעקרונות מינהל תקין הושלם בהצלחה כשהכנסת אישרה ברוב של 53 תומכים מול 49 מתנגדים, ונמנע אחד את הצעת החוק להסדרת החטיבה להתיישבות. מעכשיו חוק חופש המידע יחול (בצורה לא מלאה אמנם) על הגוף הזה שמנהל השנה כ-500 מיליון שקל וסירב בתוקף לאפשר לציבור לראות איך הוא עושה את זה. החוק החדש קובע כי חובת השקיפות תחול בכל הנוגע לניהול ענייניה הכספיים של החטיבה להתיישבות, הוצאות, הכנסות, דו"חות כספיים, קביעת התקציב וביצועו, וכן מידע לעניין מכרזים והתקשרויות לביצוע עסקאות בטובין, לביצוע עבודות או לרכישת שירותים. בנוסף, הוראות חוק חובת המכרזים יחולו על החטיבה.

המשמעות היה שמעכשיו החטיבה להתיישבות תהיה חייבת לענות כמעט על כל שאלה שתשאלו, ולספק כל מסמך שתבקשו שנוגע להתנהלות הכספית. עכשיו זה בידיים שלנו – לדרוש את המידע ולאלץ את אנשי החטיבה למסור לנו אותו. ואם הם ייסרבו – נלך לבית המשפט.

מול ההתנגדות העיקשת של החטיבה להתיישבות והפוליטיקאים שמייצגים אותה, נאבקו רבים וטובים למען השקיפות. המכון הישראלי לדמוקרטיה וד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר שניהלה מצדם את הנושא. המנכ"לית לשעבר של התנועה, אלונה וינוגרד, שנלחמה בחשאיות של החטיבה, דרך המנכ"לית בחודשים האחרונים, עינת הורביץ, ועד הרכזת הארגונית שלנו, אלה שחם. לצד מתנדבים שאין כמוהם, בעיקר האחראי על קשרי הממשל שלנו (בהתנדבות), יער אמיר, ואביגיל עמית ממשרד הלובינג אימפקט, של אורית לרנר ובעז רדי. לצדם עשו רושם על התקשורת וציירו אותנו כיותר גדולים ומפחידים ממה שאנחנו אנשי משרד יוניק, עירית נחמני ואריאל הופרט, ועל המלאכה כולה ניצחה בהתרוצצות במסדרונות, בין ח"כים אוהדים יותר ואוהדים פחות, שאת כולם היא משכה בסוף וסחפה בהתלהבות בוועדה, היועמ"שית של התנועה, עו"ד רחלי אדרי.

נוסח הצעת החוק שאושרה

שמים סוף להסתרה בחטיבה להתיישבות

החטיבה להתיישבות זקוקה למהפכת שקיפות / עינת הורביץ

משרד המשפטים: להפסיק לתקצב את החטיבה להתיישבות

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️