דילוג לתוכן העמוד

בית המשפט: על משרד החינוך לנמק את החלטתו לא למסור מידע על שימועים שהוא עורך למנהלי מוסדות חרדיים

לפני כשנה פנה אלינו עו"ד יואב ללום, מנכ"ל ומייסד עמותת נוער כהלכה, וסיפר שכבר כמה שנים שהוא מנסה לקבל מידע ממשרד החינוך, והמשרד בתגובה – מתיש אותו. ללום והעמותה שהקים נאבקים באפליה העדתית ובחוסר השוויון במערכת החינוך במגזר החרדי. הוא ניצח בבג"ץ שהגיש נגד ההפרדה שהיתה ביישוב עמנואל בין הבנות האשכנזיות לספרדיות.

המידע שללום ביקש נוגע לשימועים שנערכים למוסדות חרדיים המפוקחים על ידי משרד החינוך. השימועים האלה מתקיימים אצל מנכ"ל המשרד במקרים שבהם מוגשת תלונה על התנהלות לא ראויה של בתי הספר. ללום ביקש לקבל את פירוט כל ההחלטות שהתקבלו בעקבות השימועים ואת האמצעים והעונשים שננקטו בעקבותיהם, אם היו. המשרד סרב למסור לללום את המידע שביקש בטענה שמדובר בפגיעה בפרטיות, למרות שמדובר בבתי ספר ולא בבני אדם (על פי החוק – רק אדם נהנה מפרטיות, בניגוד למוסד, בית ספר, חברה או עמותה).

כתבנו מכתב בעניין למשרד החינוך – והם לא טרחו לענות לנו. אחרי כחודשיים הגשנו עתירה לבית המשפט, באמצעות עו"ד רחלי אדרי ועו"ד ללום.

בדיון בבית המשפט משרד החינוך המשיך לטעון טענות מוזרות של פגיעה בפרטיות, הוצאת מידע מהמרשם הפלילי, הקצאת משאבים בלתי סבירה ועוד כהנה וכהנה. בכתב התגובה המקדמית הוא ביקש שהעתירה תידחה על הסף, לשמחתנו שופט בית המשפט המחוזי בירשלים, ארנון דראל, דחה את בקשת משרד החינוך ודרש כי יגיש כתב תשובה.

לאחר שהוגש כתב התשובה התברר שהמידע שאותו ביקשה התנועה עם עמותת נוער כהלכה מסתכם ב-23 תיקים בהם נערכו שימועים בחמש שנים. בית המשפט קבע כי כעת על משרד חינוך לקבל החלטה חדשה ולנמק את עמדתו לגבי מסירת המידע בכל תיק ותיק. בהתאם לנימוקים שיציג משרד החינוך תחליט התנועה על המשך צעדיה המשפטיים.

העתירה שהגשנו לבית המשפט

פרוטוקול 8.5.2016

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️