דילוג לתוכן העמוד

מידע חדש ממשרד הרישוי חושף – איפה תצליחו לעבור טסט ראשון (ואיפה פחות)

מה צריך כדי לעבור טסט ראשון? קור רוח או מזל? יכולת וביצועים או בוחן ביום טוב? חניה בניצב ומתן זכות קדימה? ובכן, על פי נתוני משרד הרישוי – זה בכלל תלוי באיזה עיר אתם נבחנים.

יבנה היא העיר שבה הכי קל לעבור בה את מבחן הנהיגה: 68% מהנבחנים עברו בהצלחה את הטסט הראשון. אילת נמצאת במקום השני, עם 64%. ואיפה הכי קשה? בנצרת־עילית (32% הצלחה בטסט הראשון) ובכרמיאל (34% הצלחה). שיעור ההצלחה הארצי בטסט הראשון הוא 45%. בממוצע. כך עולה מנתונים שקיבלנו ממשרד הרישוי בעקבות בקשת מידע שהגיש איתמר חזוט, סטודנט בקליניקה לחופש המידע במרכז הבינתחומי. רצינו לדעת גם מיהם הבוחנים המקלים ומי המחמירים, והאם יש גם הבדלים מגדריים בין אחוזי ההצלחה – אבל את המידע הזה משרד הרישוי לא מסר לנו.

מהנתונים שכן קיבלנו מתברר כי באורח מסורתי שיעורי הכישלון במחוז הצפון, הגדול מבין מחוזות משרד הרישוי, גבוהים יותר מאשר בשאר הארץ. בשנה החולפת היו 154 אלף איש שעברו את מבחני הנהיגה בטסט הראשון, מתוך 342 אלף נבחנים. מבין הערים הגדולות, שיעור ההצלחה בתל־אביב היה 50%, בבאר שבע – 49%, בירושלים – 43%, ובחיפה -41%.

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע: "משרד התחבורה ענה לבקשת חופש המידע של התנועה במהירות וביעילות והעביר את המידע שנאספו על ידיו באשר למבחני הנהיגה המעשיים בישראל. עם זאת, בבקשת חופש המידע ביקשנו נתונים נוספים, אשר ככל הנראה אינם נאספים על ידי משרד התחבורה, כגון פילוח מגדרי ומעקב אחרי תוצאות המבחנים לפי בוחנים. מידע כזה היה יכול לאפשר בקרה טובה יותר על הבוחנים, ואם לא חשבו על זה עד עתה, אולי עכשיו שירימו את הכפפה".

הנתיב המהיר לטסט – כתבה בידיעות אחרונות

המידע שקיבלנו ממשרד הרישוי:

מידע לגבי שיעור העוברים את הטסטים לפי אזורים