דילוג לתוכן העמוד

רשות המסים מסרבת לחשוף את שמות הרשויות שקיבלו פיצוי בעקבות נזקי מבצע שומר החומות

סיפור מקומם על הסתרה של מידע – אחרי מבצע שומר החומות (במאי 2021) פנו רשויות מקומיות לרשות המסים בבקשה לפיצוי על הנזקים שנגרמו למבנים במרחב הציבורי ולנכסים של העירייה במהלך המהומות. הבקשה הוגשה על בסיס חוק מס רכוש וקרן פיצויים הקובעים כי המדינה תפצה בשל פגיעה באדם או בנכס הנובעת מהסכסוך היהודי-ערבי.

בעיריית אום אל-פחם הגישו בקשה לפיצוי על נזקים למבנים, בהם מבנה ששימש את השיטור המקומי שהוצת ונשרף במהומות. העירייה הגישה על כך תלונה במשטרה, וזו עדיין נמצאת בחקירה. אלא שהמדינה דחתה את הבקשה בנימוק שהנזקים שנגרמו אינם נובעים מהסכסוך היהודי-ערבי.

בתגובה כתבה להם נציגת רשות המסים: "לא שוכנעתי כי מדובר בנזק שנגרם כתוצאה ממעשה אלימות בשל הסכסוך הישראלי-ערבי". לדברי רשות המסים "מדובר בהתפרעויות ו/או מהומות שפרצו בכפר ו/או בסמוך לו, במסגרתן גרמו תושבי הכפר נזקי רכוש לנכסים של תושבי העיר עצמם". לכן "בנסיבות אלה, אין לראות במעשה האלימות ככזה שמטרתו לפגוע באדם בשל השתייכותו למוצא ישראלי".

עיריית אום אל-פחם ערערה על ההחלטה לוועדת הערר ברשות המסים, והגישה בקשת מידע לקבלת נתונים על סכומי הפיצויים שקיבלו רשויות מקומיות. גם התנועה לחופש המידע פנתה לרשות המסים בבקשת מידע מפורטת. ביקשנו לדעת מה מספר הבקשות לפיצויים שהגישו רשויות מקומיות, סטטוס הבקשות ואיך טופלו. ביקשנו גם את מספר הבקשות לפיצויים של אזרחים ותאגידים ואת הסטטוס שלהן. רשות המסים סירבה למסור את המידע בטענה שעל הנתונים המבוקשים חלה חובת סודיות.

"מוטב לרשות לא להסתתר מאחורי סעיפי סודיות שבינם לבין תכלית החוק והמידע המבוקש אין קשר", מסרו מנכ"לית התנועה רחלי אדרי, ועו"ד יערה וינקלר-שליט. "התנועה, יחד עם עיריית אום אל-פחם, מפצירה ברשות המסים להימנע מהליך משפטי ולמסור את המידע המבוקש כך שהציבור יוכל לשפוט את החלטות הרשות ביחס למגזר הערבי".

בקשת המידע שהגשנו לרשות המסים

בקשת המידע לרשות המסים

 

תשובות רשות המסים

התשובה של רשות המסים -1 התשובה של רשות המסים -2

התראה לפני נקיטת הליכים

התראה לפני נקיטת הליכים

התראה נוספת לפני נקיטת הליכים

התראה נוספת לפני נקיטת הליכים
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️