דילוג לתוכן העמוד

שקוף – העדכון החודשי של התנועה לחופש המידע

אם אינכם רואים עדכון זה כראוי לחצו כאן

התנועה לחופש המידעImage
גליון מס' 18 | פברואר 2011

שקוף


ביהמ"ש קיבל את עתירת התנועה – קופ"ח כללית תיאלץ לחשוף את הסכם הניהול של ביה"ח שניידר

האם משפחת שניידר מעורבת בניהול בית החולים לילדים הנושא את שמה? זה מה שביקשנו לברר כשעתרנו לקבל את הסכם הניהול של קופת החולים עם המשפחה התורמת. בית המשפט קיבל את העתירה וקבע כי "ללא פרסום המידע המבוקש נמנעת מהציבור יכולת הפיקוח על התקשרויות של רשויות ציבוריות עם תורמים, וממילא נמנעת מהציבור האפשרות להבעת עמדה בנושא זה", כתבה שופטת המחוזי ד"ר מיכל אגמון-גונן. השופטת דחתה את טענת הכללית, לפיה פרסום הסכם הניהול יפגע בפרטיות התורמים ועלול לפגוע בתרומות עתידיות, וקבעה כי מי שמתקשר בהסכם עם גוף ציבורי, צריך לצאת מתוך הנחה שפרטיו ייחשפו.

לפרטים נוספים

חדשות פסיקות Image מהעולם

עקבו אחרינו בטוויטרהצטרפו אלינו לפייסבוקדף התנועה לחופש המידע הותקף על ידי אנשיו של ברוך מרזל. בואו לתמוך במאמצי השיקום והצטרפו לדף החדש שפתחנו בפייסבוק

המדינה שינתה את עמדתה – הודיעה לביהמ"ש כי תפרסם את פניות השרים לוועדת אשר הדנה בניגודי העניינים שלהם

בתשובה לעתירה שהגישה התנועה הודיעה המדינה כי תפרסם את החלטות ועדת ההיתרים – אך רק את אלה שינתנו בעתיד. "המדינה הבינה שלנבחרי ציבור אין זכות מוקנית לסטות מכללי האתיקה מבלי שהציבור ידע על כך. אנו מברכים על הפרסום העתידי, אבל עומדים על כך שלשרים שפנו בעבר לוועדה לא היתה שום סיבה להניח שהם יכולים להעלים מהציבור את הפעולות החריגות שהם מבקשים לבצע", אמר רועי פלד, מנכ"ל התנועה.

לקריאת הידיעה

Image
המדינה הודתה בבית המשפט: אין לנו נתונים אמינים על היקף עסקות הטיעון בישראל

בדיון שנערך בעתירה שהגישה התנועה לחופש המידע הודתה המדינה שאינה יודעת כמה הסדרי טיעון היא עורכת עם עבריינים. אך גם ללא נתונים וללא דיון ציבורי על מידת הצדק שנעשית בבתי המשפט, מנסה המדינה לקדם עתה הצעת חוק שתסדיר את הסדרי הטיעון בחקיקה.

לקריאת הידיעה

Image
רשות המסים מעכבת פרסום מידע על הסדרי כופר מס שהיא עורכת עם נישומים

שלוש שנים נאבקה התנועה ברשות המסים כדי להביא לפרסום הנתונים. אחרי שהעליון הורה על הפרסום חלפו שנה וחצי נוספות. עתה הרשות מפרסמת את המידע, אבל באיחור כה רב שהנתונים מתיישנים עוד לפני פרסומם.

לקריאת הידיעה

Image
בג"ץ דחה את עתירת התנועה: אין לפרסם מכמה עצורים מנע השב"כ לפגוש עורך דין

שופטי בג"ץ דחו עתירה שהגישו ארגון יש דין והתנועה לחופש המידע שביקשו לדעת מה היקף השימוש בנוהל הגבלת מפגש בין עורך דין לעציר. "מצער שבית המשפט הותיר את הנושא בחשיכה, שכן זוהי קרקע פוריה לפגיעה לא מידתית ולא נחוצה בזכויות אדם", אמר מנכ"ל התנועה לחופש המידע.

לקריאת הידיעה

Image
נתניהו חשף את תלוש השכר שלו – אבל מה עם הצהרת ההון, הסקרים, לוחות הזמנים והתיק הרפואי?

"הצעד של ראש הממשלה ראוי להערכה", אומר מנכ"ל התנועה לחופש המידע, "ועם זאת נושא השקיפות בפעולת נבחרי ציבור הוא רציני וחשוב מכדי להסתפק בפעולות מקריות והתנדבותיות".

לקריאת הידיעה

Image
"הציבור בישראל לא יודע לשאול"

הכנסת הישראלית חוקקה את חוק חופש המידע עוד לפני מדינות מערביות רבות אחרות. אולם נראה כי הציבור אינו יודע לצרוך את המידע החיוני לו מהרשויות. דברים מתוך ראיון עם מנכ"ל התנועה, ב"אפוק טיימס".

לקריאת הידיעה

Image
בג"ץ: סעיפי החיסיון הגורף על ועדות המינויים בתקנוני אוניברסיטאות יבוטלו

בפסק דין שדן בעתירה של חוקרים שמינויים נפסל בוועדה, קבע בית המשפט כי פרוטוקולים מלאים יימסרו למועמדים שנדחו רק אם יפנו להליך שיפוטי. "לא מובן למה צדדים שיש ביניהם סכסוך לא יכולים לנהל אותו כשבידיהם כלים מתאימים לבירור האמת והכרעה בסכסוך, גם מבלי שנדרשו לפניה לבית המשפט" אמר רועי פלד.

לקריאת הידיעה

Image
בית המשפט האינטר-אמריקאי הורה לממשלת ברזיל לפתוח את הארכיונים מתקופת הדיקטטורה הצבאית

בית המשפט לזכויות אדם פסל חוק שמנע מקורבנות הדיקטטורה גישה למידע על הפגיעה בהם, וקבע כי "הזכות לאמת" היא זכות יסוד המוקנית לכל אזרח.

לקריאת הידיעה

Image
ביהמ"ש: לא נמצא פגם בשיקול הדעת של המדינה שסירבה למסור מסמכים מההצעה הזוכה במכרז

11 שנה אחרי מכרז שערך משרד התמ"ת ביקשה העותרת מידע על ההצעה הזוכה. בית המשפט דחה את העתירה "משום שהעותרים לא הצביעו על טעם אישי או ציבורי מיוחד, שיש בו כדי לגבור על הוראת החיסיון".

לקריאת הידיעה

Image
לראשונה – תקציב המדינה לשנת 2011-2012 בקובץ אקסל

לקריאת הידיעה

Image
רשימת העתיקות המוצבות בגן הכנסת ובבית הנשיא

לקריאת הידיעה

Image
ויקיליקס מועמד לפרס נובל לשלום: "משרטט את גבולות חופש המידע"

חבר פרלמנט נורווגי הציע את מועמדותו של מייסד אתר ההדלפות, ג'וליאן אסאנג', לפרס היוקרתי. "פרסום חומרים מסווגים היא אחת מזכויות היסוד של התקשורת, כך הופך הציבור מודע לניצול הכוח על ידי השלטון"חבר קונגרס רפובליקאי: לעקוב אחר מגישי בקשות חופש מידע בארה"ב.

לקריאת הידיעה

Image
חבר קונגרס רפובליקאי: לעקוב אחר מגישי בקשות חופש מידע בארה"ב

לדברי דרל איזאה, שהגיש את ההצעה מטרתה לעקוב אחר מידת ההיענות של הרשויות לבקשות למידע, אך מתנגדי ההצעה חוששים שהיא תוביל דווקא למעקב אחר אזרחים.

לקריאת הידיעה

Image
בקשת חופש מידע חשפה: הממשל מתיר לחברות אמריקאיות לעשות עסקים במילארדים עם מדינות הכלולות ב"רשימה השחורה"

בעקבות עתירת חופש מידע שהגיש ניו יורק טיימס נאלץ הממשל לפרסם את רשימת אלפי החברות שהורשו לעשות עסקים עם איראן, צפון קוריאה ומדינות נוספות הנמצאות "ברשימה השחורה".

לקריאת הידיעה

Image
בקשת מידע הורגת – אקטיביסט הודי נרצח לאחר שביקש מסמכים שחשפו שחיתות שלטונית

מאז חוקק חוק חופש המידע בהודו ב-2005 נהרגו 12 אנשים שביקשו לחשוף שחיתויות ורבים אחרים הוכו והוטרדו.

לקריאת הידיעה

Image
שערוריית מזג האוויר בבריטניה – מי הסתיר מהציבור את התחזית אודות החורף הקשה אי פעם בממלכה

בקשת מידע שהגיש הבי.בי.סי מבקשת לפזר הערפל מאחורי "תעמולת מזג האוויר" של הממשלה.

לקריאת הידיעה

Image
יצירת קשר

התנועה לחופש המידע
רוטשילד 45, ראשון לציון 75266
טל. 03-9560146
פקס. 03-9560359
דוא"ל: info@meida.org.il
אתר אינטרנט: www.meida.org.il
התנועה לחופש המידע

התנועה לחופש המידע פועלת לקידום שקיפות במוסדות ציבוריים, להגברת הפיקוח על פעילותן של רשויות ציבוריות, ולעידוד הציבור לעשות שימוש בזכותו למידע. אנו מאמינים כי קידומן של מטרות אלה יוביל ליצירתה של חברה פתוחה, דמוקרטית וצודקת יותר בישראל.

אתר אינטרנט: www.meida.org.il

CC – התנועה לחופש המידע

להצטרפות לרשימה התפוצה או להסרה ממנה – לחצו כאן
עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️