דילוג לתוכן העמוד

ניצחון לתנועה – רשם העמותות ייאלץ לפרסם את שמות העמותות שהתורמים שלהן נהנים מחיסיון

רשם העמותת יעביר לתנועה לחופש המידע את שמותיהן של 16 עמותות שלהן התיר בשנתיים האחרונות שלא לחשוף את שמות התורמים שלהן – כך קבע בית המשפט המינהלי בירושלים שדן בעתירת התנועה. המידע יועבר ללא תשלום ובתוך 15 ימים. השופט, יגאל מרזל, קיבל את הפשרה אליה הגיעו הצדדים והורה למחוק את העתירה. את התנועה לחופש המידע יצגה בדיון עורכת הדין אפרת רחף.

לפני כשנה פנתה התנועה למשרד המשפטים בבקשה כי יעביר לה – על פי חוק חופש המידע –  את רשימת העמותות שלהן התיר שלא לפרסם את זהות התורמים בחמש השנים האחרונות. משרד המשפטים דחה את הבקשה בטענה שהיענות לה מצריכה "השקעת משאבים בילתי סבירה". בתגובה עתרה התנועה לבית המשפט.

"עניינה של עתירה זו בדחיית בקשה למידע בעניין סמכותו של רשם העמותות להטיל חיסיון על שמות תורמים לעמותות. בקשה זו נדחתה בתירוץ סתמי, כוללני ומופרך על פניו בדבר 'הקצאת משאבים בלתי סבירה', באופן שיאפשר לרשם העמותות להמשיך ולפעול במחשכים וללא כל עין בוחנת לגבי אופן הפעלת שיקול דעתו ביישום הסמכות האמורה", כתבו בפתח העתירה עורכי הדין אילן יונש ואפרת רחף, המייצגים את התנועה לחופש המידע. בעתירה נטען כי דווקא בשל הדיון הציבורי שהתעורר באחרונה בשאלת המימון לעמותות "יש לגרום לשקיפות מרבית וחסרת פניות של כל מידע אפשרי בתחום מימון העמותות".

על פי תחקיר שפורסם ב"הארץ" מתברר שיש בישראל לא מעט עמותות שמקורות המימון שלהן עלומים, באישורו של רשם העמותות. אחת מהעמותות שנהנית מחסיון כזה היא עמותת אלע"ד שמקבלת עשרות מיליוני שקלים בשנה ליהוד את  עיר דוד במזרח ירושלים, מבלי שהיא נדרשת לחשוף את זהותם של התורמים לה. העמותה קיבלה את הזכות שלא לפרסם את שמות תורמיה, לאחר שרשם העמותות קיבל את הסברי העמותה כי פרסום שכזה עלול לפגוע בה ובתורמיה. אולם, רשם העמותות סירב למסור כמה עמותות נוספות קיבלו את החיסיון ומי הן.

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️