דילוג לתוכן העמוד

בעקבות עתירת התנועה – משרד התרבות החל לחשוף מידע על תקציבי חגיגות ה-70 למדינה

רצינו לדעת כמה עלו חגיגות ה-70 למדינת ישראל. עניין של יותר מ-100 מיליון שקל. כמה כסף שולם, למי, ועבור מה. איך התחלק התקציב, מי בחר את הספקים ואת האמנים, ומה היו תנאי ההתקשרות עמם. אבל משרד התרבות סירב לחשוף את המידע, והתעלם מהבקשות שהגשנו לו על פי חוק חופש המידע. ככה זה נמשך, עד שעתרנו לבית המשפט. ואז, הפלא ופלא, קיבלנו ממשרד התרבות מידע. אנם חלקי, ולא מספק, וגם ב-PDF. אבל זאת התחלה. ואנחנו פה כדי להמשיך להילחם עד שכל המידע יתפרסם לציבור.

הורידו את המידע

בעתירה שהגשנו לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד משרד התרבות והספורט דרשנו למסור את הנתונים המלאים על אודות ההוצאות של המשרד על חגיגות ה-70 – לרבות ההתקשרויות השונות עם הספקים, חברות ההפקה, המכרזים וכל דבר נוסף. העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין אביתר קנולר ויערה וינקלר-שליט ממשרד קנולר ושות' ועו"ד נועה שליט מטעם התנועה.

המרדף שלנו אחרי המידע החל בחודש מארס, אז הגישה התנועה בקשת חופש מידע למשרד התרבות שבו דרשה לקבל את הפרטים המלאים הנוגעים להוצאות החגיגות. הבקשה הוגשה בעקבות דיון שנערך בוועדת השקיפות בראשות ח"כ סתיו שפיר שבו מנכ"ל משרד התרבות ומי שעומד בראש מנהלת החגיגות, יוסי שרעבי, התייחס לתקציב החגיגות והביע נכונות לפרסם את המידע לציבור.

משרד התרבות והספורט לא הגיב לבקשת חופש המידע, ולמרות שנשלחו מכתבים נוספים המתריעים כי אם המשרד יבחר לא להגיב, התנועה תעתור לבית המשפט. גם לאחר שנציג משרד התרבות התחייב כי יעביר את כל הנתונים במהלך חודש מאי האחרון, המשרד לא הגיש את המידע. יש לציין כי המשרד פרסם מידע אך הוא היה חלקי בלבד ובתנועה לחופש המידע טוענים כי אין זה מספיק.

בעתירה מצוין כי : "חשיבות המידע מקבלת משנה תוקף מהיקף החגיגות שעלותן הועמדה על הסכום העצום של כ-100 מיליון שקל. חגיגות אלו יצרו עניין ציבורי רב, אולם לאורך כל אותה תקופה לא פרסם המשיב (משרד התרבות) את אופן חלוקת התקציב הגבוה מאוד, כמו גם באשר לאופן בחירת הספקים והאומנים אשר הוזמנו להשתתף בהן העלויות הכרוכות בכך."

עוד צוין בעתירה כי באותה ישיבה של ועדת השקיפות, שנערכה במאי, התגלה גם כי הממונה על חוק חופש המידע מטעם משרד התרבות מועסקת על ידי חברה פרטית, דבר המנוגד לחוק.

עו"ד רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע: "עושה רושם כי משרד התרבות סבור שחגיגות ה-70 של מדינת ישראל הן אירוע פרטי ולא אירוע לאומי השייך לכלל הציבור. באירוע כל כך חשוב ומשמעותי, עליו אחראית רשות שלטונית – הנורמה המתבקשת היא לספק לציבור דין וחשבון אודות מה נעשה, לאן הופנו וכיצד הושקעו כספי הציבור בחגיגות. דין וחשבון של אירוע כל כך חשוב ובכזה סדר גודל לא יכול שיינתן רק בדיעבד. אין לנו אלא להצר על כך שדרישה כה בסיסית למידע נתקלת בחומה בצורה ומתגלגלת לפתחו של בית המשפט".

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️