דילוג לתוכן העמוד

מידע שנחשף לראשונה: איפה המדינה שוכרת נכסים, וכמה היא משלמת עליהם

המדינה שוכרת נכסים רבים ברחבי הארץ, וראוי שהציבור יוכל לראות את ההתקשרויות האלה. לכן ביקשנו אותן ממנהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר. אחרי מאמצים לא מבוטלים, אנו חושפים מידע שמאפשר ללמוד על עלות שכירות הנכסים ועל מספר הנכסים בערים השונות. אנו מאמינים כי גם העלויות הנוגעות לכל נכס צריכות להיות גלויות, אך האוצר נמנע מלמסור מידע על עסקות השכרה ספציפיות בכל נכס, בטענה שזה עלול לפגוע ביכולת המשא ומתן של המדינה מול בעלי נכסים. מסיבה זו גם לא נמסרו נתונים על דמי שכירות ביישובים שבהם שוכרת המדינה נכס אחד בלבד.

מהמידע שנמסר עולה כי המדינה שוכרת 1,323 נכסים, שהם כ-1.14 מיליון מ"ר, של שטחי משרדים בכמיליארד שקל לשנה. הנכסים שהמדינה שוכרת, מהווים 30% מסך הנכסים והמבנים שבהם היא משתמשת. כיום בישראל יש כ־3 מיליארד מ"ר של נכסים בשימוש המדינה, מהם כ־2 מיליארד מ"ר בבעלותה.

מהנתונים ניתן לראות, כי המשטרה ומשרד המשפטים כולל בתי המשפט הם השוכרים הגדולים ביותר ובחזקתם כ־280 נכסים המהווים כ־21% מסך הנכסים המושכרים. בסך הכל כ־140 מבנים נשכרו עבור משטרת ישראל, ומספר זהה עבור משרד המשפטים ובתי המשפט. 93 נכסים הושכרו עבור אגף המכס, 90 נכסים עבור משרד הרווחה, 79 נכסים עבור רשות האוכלוסין וההגירה ומעברי הגבול, כ־71 נכסים עבור משרד הבריאות, כ־60 נכסים עבור שירות התעסוקה, 41 עבור משרד העלייה והקליטה, ,44 נכסים עבור משרד האוצר, 27 נכסים עבור משרד החקלאות, ו־10 עבור משרד התיירות.

בחלוקה לאזורים, ירושלים אשר בה ממוקמים משרדי הממשלה הראשיים היא העיר שבה היקף המשרדים שמושכרים הוא הגדול ביותר בישראל. המדינה משכירה בעיר 384 נכסים בשטח כולל של 331 אלף מ"ר ובעלות שנתית של 308 מיליון שקל (כשליש מההוצאה השנתית על השכרת מבנים). בתל אביב 125 נכסים שכורים בשטח 207 אלף מ"ר ובעלות שנתית של 181 מיליון שקל.

ערים בולטות נוספות הן: באר שבע, עם 69 נכסים בשטח של 57 אלף מ"ר, ובעלות שנתית של 41 מיליון שקל, לוד שבה מרוכזים משרדי ממשלה רבים עם 66 נכסים בשטח של 67 אלף מ"ר ובעלות של כ־44 מיליון שקל, חיפה עם 60 נכסים בשטח של כ-80 אלף מ"ר ובעלות של 40 מיליון שקל, רמלה עם 56 נכסים בהיקף של 28 אלף מ"ר ועלות של כ־20 מיליון שקל, אילת עם 50 נכסים, פתח תקווה עם 37 נכסים, אשדוד עם 29 נכסים, ונצרת עלית עם 28 נכסים.

הנתונים מספקים הצצה גם על גובה דמי השכירות הממוצעים שמשלמת המדינה בכל עיר. ירושלים העיר היקרה ביותר, עם דמי שכירות ממוצעים של 77 שקל בממוצע למ"ר, דמי שכירות של 74 שקל למ"ר משלמת המדינה בערים: בת ים, ראשון לציון, מ.א. חבל מודיעין (איירפורט סיטי) ורמת גן. בבית שמש דמי השכירות הממוצעים עומדים על 73 שקל למ"ר, באופן מפתיע תל אביב אינה נמצאת בראש הרשימה ובה משלמת המדינה בממוצע רק 72 שקל למ"ר, בנתניה 70 שקל למ"ר, בנצרת עלית על 62 שקל למ”ר ובבאר שבע 60 שקל למ"ר.

תשובת האוצר לבקשת המידע

מידע על הנכסים ששוכרת המדינה

לכתבה ב"כלכליסט" על המידע

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️