דילוג לתוכן העמוד

בעקבות עתירת התנועה – נחשף ההסדר למניעת ניגודי העניינים של מנכ"ל משרד השיכון היוצא, שלמה בן אליהו

לכתבה של יעל דראל ב"כלכליסט"

חודשים ארוכים לאחר דרישת "כלכליסט" והתנועה לחופש המידע, שאף עתרה לאחרונה בנושא, נחשף הסכם ניגוד העניינים של מנכ"ל משרד הבינוי היוצא שלמה בן אליהו. העתירה של התנועה הוגשה על ידי היועצת המשפטית של התנועה עו"ד רחלי אדרי.

הסכם ניגוד העניינים, שנחתם ב-23 באפריל 2013 – לפני שנתיים בדיוק – מגלה כי בעת מינויו לתפקיד החזיק בן אליהו 51% ממניות ההנהלה בחברת פירסט קלאב בע"מ, מניות המקנות זכות למנות דירקטורים. פירסט הינה חברה מתחום המלונאות והדיור המוגן, המחזיקה במבנה אחד המשמש כמלון ומנהלת קשרים עסקיים עם חברת בית בלב, המפעילה את הדיור המוגן בקומה הראשונה של בית המלון.

עוד הצהיר בן אליהו בהסכם ניגוד העניינים שעליו הוא חתום כי הוא אחד מבעליה של קרקע פרטית בחוף מגדל בכנרת, וכי ייעודה התכנוני של קרקע זו הינו מלונאות ונופש. בהסכם נכתב כי בעלי הקרקע מקדמים תכנון בשטח, אך כי מדובר בקרקע פרטית וכי הפעילות בנושא אינה מתבצעת מול רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי.

סעיף מעניין נוסף בהסכם ניגוד העניינים מגלה כי בן אליהו הינו בעליה של קרקע פרטית הסמוכה לקיבוץ אפק, בין עכו לקריות, שייעודה התכנוני הינו חקלאי. בן אליהו ציין בהסכם בהקשר זה: "לא מתוכננת על ידי כל פעילות עסקית או יזמית בקשר לקרקע זו".

סעיפים אחרים בהסכם חושפים עוד כי בן אליהו החזיק בעת מינויו ב-8.3% ממניות חברת אסלארי אנרגיה סולארית וכן בחברת מלון אושפיזין שהינה "חברת מדף חסרת כל פעילות או נכסים".

על פי הצהרתו, בן אליהו, שכבר כיהן בעבר כמנכ"ל המשרד, ייצג משנת 2012 ועד לאפריל 2013 – חודש מינויו – את חברת מלונות החוף הצפוני בע"מ מול רשות מקרקעי ישראל, בדרישה לבטל הליך של הרשות. לדבריו, "החברה קיבלה הרשאה לבניית מלון במבשרת ציון. בניית המלון לא מומשה והנהלת הרשות החליטה לבטל את ההרשאה". על פי הצהרתו, בן אליהו טיפל בסוגיית החזרת ההרשאה לחברה – והוא עתיד היה לקבל על כך תשלום עד לסוף חודש אפריל באותה שנה (2013).

בן אליהו שימש גם, על פי הצהרתו, כחבר בעמותת מכללת שערי משפט, וכן שימש כמנהל בהוצאה לאור בשם "דרכי הוראה". על פי הסכם ניגוד העניינים, בן אליהו התחייב להתפטר מכל תפקידיו טרם מינויו וכן למכור את אחזקותיו בחברות שבהן החזיק מניות.

עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה לחשיפת הנכסים כי "התנועה פנתה למשרד הבינוי בכדי לקבל את הסדר ניגוד הענייניים של מנכ"ל המשרד. לאחר שמשרד הבינוי לא השיב לבקשת חופש המידע להסדר למניעת ניגוד עניינים, נאלצה התנועה לעתור לבית המשפט. סמוך למועד הגשת העתירה התקבל ההסדר כשסעיפים רבים בו מושחרים, ולכן התנועה עמדה על דרישתה לקבל את ההסדר ללא השחרות, זאת כיוון שהעניין הציבורי בו ברור ומובן מאליו.

"כעת מצא המשרד לנכון למסור את ההסדר באופן כמעט מלא ובאופן שמתיישב עם ההסדרים הקבועים בחוק חופש המידע. חבל שהמשרד לא מצא לנכון למסור את המידע במלואו ללא עתירה, דבר שגזל משאבים רבים מבית המשפט, מהקופה הציבורית וכמו גם מהתנועה לחופש המידע.

בשיחה עם "כלכליסט" ציין בן אליהו כי מכר את הקרקע הסמוכה לכנרת וכן כי מכר את כל אחזקותיו בחברות שבהן החזיק טרם כניסתו לתפקיד. "ההר הוליד עכבר. הסיבה שחשיפת ההסכם התעכבה נעוצה בכך שהיה צורך לקבל את הסכמתם של שותפיי העסקיים לפרסום. שמירה על עקרונות אלו היא המבטיחה כי אנשים מן המגזר הפרטי יעברו למגזר הציבורי".

 

עזרו לנו להמשיך להילחם על המידע
בואו לעגל לטובה לתנועה
היכנסו עכשיו, זה לוקח דקה, ותרמו לנו את האגורות מהעודף בכל קנייה. קניתם ב-99.90 ₪? תרמתם לנו 10 אגורות. כ-5 שקלים בחודש במצטבר. בשבילנו זה המון. ❤️